Skocz do zawartości
Forum

Dziedziczenie cech po rodzicach


Gość sky_

Rekomendowane odpowiedzi

..co to za pytanie w ogóle;/ przychylam się do odpowiedzi koleżanki przede mną;/ jak już tak strasznie żyć nie możesz bo maleństwo może mieć brązowe oczy i przez to śnią Ci się koszmary, to Ci powiem, że na to mają duży wpływ jeszcze geny dziadków. nawet w szkole robiło się takie krzyżówki na biologii, jaki jest procent że dziecko będzie miało taki a nie inny kolor oczu. poszukaj sobie na internecie, może będzie.

Odnośnik do komentarza

powiem tak gen odpowiadający za niebieskie oczy jest genem recesywnym czyli tak jakby ,,slabszym".Tylko w przypadku gdy Twój mąż jest tak zwaną heterozygota ( gen dominujący i gen recesywny) jest możliwe aby Twoja córka miała oczy niebieskie. I to w 50% będzie je miała.

Odnośnik do komentarza

Dziewczyny a powiecie mi bo tu taji watek sie na winoł to zapytam sie.
mój chłopak ma jednego brata. ale miała jeszcze troje rodzenstwa ale zmarli do 10roku zycia i to byla jakas choroba genetyczna ale moj chłopak i jego brat sa zdrowi. ale czy jest jakies parawdopodobinstwo ze jezeli ja bede w ciazy to beda jakies geny od mojego chłopaka i dziecko moze byc chore??:(:(:(

Odnośnik do komentarza

a jakiej płci było to rodzeństwo? Bo niektóre choroby genetyczne są sprzężone z płcią. I np chorują tylko mężczyźni a kobiety są np nosicielkami - np hemofilia.
Ale jest szansa że ta choroba może ujawić się w przyszłych pokoleniach.

Odnośnik do komentarza

Witam!
Kolor oczu jest cechą dziedziczoną wielogenowo. Geny te możemy podzielić na dominujące (silniejsze) oraz recesywne (słabsze). Gen decydujący o ciemnej barwie oczu jest dominujący, zaś o jasnej recesywny. Istnieje zatem większe prawdopodobieństwo, że Pani córka odziedziczy kolor oczu po ojcu. Jeśli jednak Pani mąż posiada jeden gen dominujący a drugi recesywny to jest szansa, że dziecko będzie miało jasne oczy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...