Skocz do zawartości
Forum

Mutyzm wybiórczy


Gość ewelina25

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ewelina25

Mam problem z moim synem. W zasadzie trwa on nie od wczoraj. Chodzi o to, ze dziecko rozwija sie dobrze tak jak inne dzieci, w domu fajnie sie bawi, jest rozmowne. W przedszkolu - inne dziecko. W ogole sie nie odzywa. Na poczatku balam sie ze to autyzm, ale dziecko bawi sie z innymi po prostu nie mówi. Pani pedagog w przedszkolu mowila ze to stres ze mu przejdzie. Nie przeszło. Jest gorzej. Wczesniej jeszcze pytal o cos panią teraz nawet jej nie pyta. W drodze do przedszkola rozmawiamy, mija drzwi do klasy - przestaje sie odzywać. Pytalam go w domu mowil ze przeciez rozmawia (kłamał). Byłam u psychologa, u psychologa rozmawiał normalnie jak to dziecko. Psycholog stwierdził ze to moze byc mutyzm wybiórczy. Teraz czekamy na 2 wizyte zastanawiam sie jak wyglada taka terapia jak leczyc takie zachowanie i czym ono jest spowodowane? stresem na przedszkole?

Odnośnik do komentarza

mozliwe ze jest to stres w zwiazku z przedszkolem moze po prostu trudno mu sie porozumiec z dziecmi trudno mu nawiazac kontakt z rowiesnikami albo wstydzi sie obcej pani, koniecznie musisz chodzic na terapie do psychologa zeby nie postepowala choroba!

"Kiedy jest smutno, kocha się zachody słońca..."Mały Ksi

Odnośnik do komentarza

ojoj powazny problem, jesli teraz tego nie ogarniecie dziecko bedzie sie z tym rozwijało i faktycznie moga pojawic sie problemy w przyszlosci bo skoro w przedszkolu sie nie odzywa w zerwoce ani w szkole rowniez nie bedzie i to dopiero bedzie problem, wg mnie powinniscie chodzic regularnie na terapie do psychologa moze jakas terapia grupowa aby dziecko nawiazywalo kontakt z rowiesnikami, zeby sie przelamywalo.

Nawet cień przyjaciela starczy by uczynić człowieka szczęśliwym.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Mutyzm wybiórczy niekoniecznie może być spowodowany stresem w przedszkolu lub jakimiś nieprzyjemnymi zdarzeniami z nim związanymi, chociaż może mieć wpływ na niego. Najczęściej ten rodzaj mutyzmu związany jest z lękiem społecznym i wycofywaniem się.
Terapia polega najczęściej na dotarciu do źródła lęku i redukowaniu go, a także polega na zachęcaniu dziecka do mówienia (stosuje się tu techniki behawioralne), wzmacnianiu jego poczucia własnej wartości.
Jednak są to tylko ogóły - właściwa terapia dopasowywana jest do dziecka.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość tequilla

a takie zachowanie ma tylko w przedszkolu czy i w innych miejscach? idzie na kontakt z innymi dziećmi w ogóle? jak nie to chyba trzeba się rozmawiać z psychologiem, a jak zachowuje się tak tylko w przedszkolu to może nie podoba mu się tam? może lepeij byłoby zmienić przedszkole?

Odnośnik do komentarza

Moje dziecko jest bardzo towarzyskie , nie próbuje tylko na iązać kontaktu ze swoją wychowawczynią bo jak twierdzi jest dziwna ,odpowiada tylko na zadane pytania , a tak na marginesie nie dziwię się , nie robi dobrego wrażenia , wrażenie na mnie zrobiła trochę chorej psychicznie , na szczęście to już ostatni rok , myślę ,że w przyszłości będzie miał więcej szczęścia do nauczycieli.

Odnośnik do komentarza

Witam! mam 5-letnią córeczkę która od 2 lat uczęszcza do przedszkola i wogule sie nie odzywa. po rozmowie z psychologiem i kilku wizytach stwierdził iż jest to mutyzm wybiórczy. Psycholog ten niestety nie specjalizuje sie w tym i powiedział abym skontaktowała się z jakimś specjalistą. niestety szukam ale nic nie znalazłam. Czy ktos może dać namiary na jakiegoś dobrego specjalistę w tej dziedzinie??? a także wskazówki co robić dalej? za rok we wrześnie pójdzie do zerówki i obawiam sie że tam dopiero zaczną się problemy:( z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Gość aga22289

witam.jestem mama 6letniego chlopca chorego na mutyzm z tym ze jest to mutyZm calkowity...syn wczesniej nie rozmawial w szkole a chodzi 3rok..a gdy wrocil z wakacji z polski nie rozmawia z nikim;(bylam z tym problemem w szkole ale mnie olali wiec musialam terapii i porad szukac sama..jesli chodzi o terapie mielismy dopiero na pierwszym spotkaniu..dodatkowym problemem dla syna jest jezyk angielski bo mieszkamy w Londynie..czy jest ktos moze kto ma podobny problem i mieszka w tym panstwie i znalazl dobrego psychologa ktory moze naprawde moze pomoc mojemu dziecku??

Odnośnik do komentarza
Gość zaniepokojona_mama1

witam, jakieś czas temu pani z przedszkola mojej córki stwierdziła, że mała jest bardzo nieśmiała i prawie się nie odzywa. Czuję, że ona trochę to zbagatelizowała, ale ja bardzo się martwię, myślicie, że to może być jakiś poważniejszy problem czy po prostu nieśmiałość dziecka?

Odnośnik do komentarza
Gość zaniepokojona_mama1

No właśnie w domu zachowuje się dość swobodnie, z ludźmi których dobrze zna rozmawia. Czytałam w internecie i np na tej stronie jest wiele informacji mutyzmwybiorczy.pl. Chyba sama nie dam rady rozpoznać czy to nieśmiałość czy coś poważniejszego...

Odnośnik do komentarza
Gość zaniepokojona_mama1

Wydaje mi się, że lubi chodzić - nigdy się nie skarżyła, nie mieliśmy histerii czy płaczu. Jeśli chodzi o relacje poza przedszkolem to ciężko zaobserwować, bo mieszkamy z domu pod miastem i zwyczajnie nie ma tu placu zabaw - córeczka bawi się w ogrodzie. W przedszkolu podobno bawi się czasem z rówieśnikami, ale rzadko się odzywa.

Odnośnik do komentarza
Gość OlaKwiatkowska

Ze strony http://mutyzmwybiorczy.pl :

Niektóre (choć nie wszystkie) przypadki mutyzmu wybiórczego podlegają spontanicznej poprawie, a dzieci zaczynają mówić w sytuacjach, w których dotąd milczały. Jeśli tak się dzieje, to zazwyczaj ma to miejsce jeszcze w przedszkolu lub w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Trudno jest rozróżnić przypadki, w których taka spontaniczna poprawa jest możliwa od innych. Najważniejszym czynnikiem, który może mieć na to wpływ, jest to, na ile trafnie rodzice i nauczyciele – kierując się intuicją – pomagają dziecku zmierzyć się z lękiem przed komunikowaniem się, nie stosując przy tym nadmiernej presji na szybkie osiąganie rezultatów. Jeśli o kłopotach dziecka się nie rozmawia i rzadko zdarzają się sytuacje, w których dziecko może nawiązywać kontakty społeczne i porozumiewać się z rówieśnikami i dorosłymi, to tym większe jest prawdopodobieństwo, że mutyzm się utrzyma.

Odnośnik do komentarza

Sporo informacji tam znalazłam, dziękuję, a czy masz doświadczenia z tą poradnią? Chciałabym zapisać córkę na dobrą terapię, bo problem narasta i skończyły nam się pomysły, a lekarz rodzinny zaczął sugerować terapię. Czytałam też o metodzie Terapii pani Barbary Ołdakowskiej- Żyłki.

Odnośnik do komentarza
Gość MartaWieczynska

Uważam, że nie powinno się lekceważyć tego problemu, bo może to później prowadzić do wielu powikłań, zaburzeń nawet depresji. Gdy tylko zauważyliśmy pierwsze objawy udaliśmy się do poradni terapii mutyzmu "Mówię", żeby skonfrontować nasze przekonania. Skorzystaliśmy z pomocy terapeutki Kwiatek. Otrzymaliśmy wiele cennych porad i rozpoczęliśmy leczenie.

Odnośnik do komentarza
Gość Marysia1234

Mój chrześniak miał problem z mówieniem i właśnie tam udało mi się znaleźć dla niego terapeutę. Chodzi na zajęcia dla dzieci nieśmiałych z Panią Agnieszką Krupą. Po dwóch miesiącach zajęć mogę powiedzieć że jest lepiej. Wiem też że prowadzą tam terapię dla dzieci ze zdiagnozowanym mutyzmem wybiórczym.

Odnośnik do komentarza
Gość Roksana345

Jak podejrzewasz mutyzm u swojego dziecka lepiej nie czekać, im wcześniej zacznie się pracę z dzieckiem tym szybciej to się zwalczy. Moje dziecko chodzi do poradni "Mówię" w Warszawie, terapia trwa już rok, ale widać znaczne postępy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...