Skocz do zawartości
Forum

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?


Gość piiegusskaa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość piiegusskaa

Mam niespełna 3 letniego synka Dawidka i codziennie zmagamy się z problemem mycia zębów. Dawidek w ogóle nie chce ich myć, wykręca się, płacze, wykręca z ramion - nie mam na niego siły. Kupiłam szczoteczkę jak samochód paste o smaku cocacoli - nic!!!!! To jest koszmar, nie wiem jak go zachęcic a przeciez mycie zebow jest tak wazne....... co robić prosze Was drogie mamy o wsparcie!!!!!

Odnośnik do komentarza

Dzieci lubią naśladowac doroslych zacznij myć zęby przy dziecku i zaproś też np. męża do mycia pokażcie maluchowi ze jest to fajna zabawa. Nie zmuszajcie go do niczego bo dziecko bedzie robilo wam wszystko na przekór. M ożesz mu zaproponować że jak umyje ladnie ząbki to dostanie niespodziankę czyli pójdziecie razem naplac zabaw, basen na rower.Kolorowe gadzety też powinny zrobić swoje

Odnośnik do komentarza

Lutka ma rację, spróbuj "oswoić" go z myciem zębów. Musisz mu pokazać, że to coś naturalnego, że każdy tak robi. Myjcie zęby wspólnie wygłupiajcie się, np nabierajcie w buzie wody uśmiechajcie się zebami pełnymi pasty. Niech to będzie miły czas a nie tylko żmudne szorowanie. Wyznaczcie sobie nagrody, np. za porzadne umycie zębów to i to. Nic tak nie działa jak marchewka na kiju :)
Możesz też poprosić jakąś koleżankę, żeby przyszła ze swoim dzieckiem i zróbcie zawody na najczystsze ząbki. Niech dzieciaki wspólnie umyją ząbki, kto będzie miał dokładniej umyte, dostanie nagrodę itp. Możesz też rozkojarzac dziecko. Jak będzie stało przy wannie czy umywalce to faktycznie może się nudzuć, czas się dłuży a tu jeszcze szczoteczka na zębach. Wygłupiajcie się, kręćcie bioderkami koła, udawajcie że tańczycie itp. Ważne, aby dziecko rozumiało, że to jest ważne i że ma sens, że każdy tak robi bo warto, a dodatkowo, że nie jest to takie straszne.

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

Odnośnik do komentarza

Witam Panią:)

Niestety, takie jest prawo dziecka. Żadne dziecko nie lubi wykonywać czynności przymusowych, dodatkowo nudnych.
Dobrze byłoby wprowadzić elementy jakiejś zabawy, że np. razem myjecie Państwo zęby. Może mu Pani opowiedzieć bajkę o niedobrych zarazkach i że dzięki temu zmywa je z ząbków i go później nie będą bolały.Trzeba próbować wszystkich możliwych sposobów.
Jeżeli to nie pomoże to jeszcze jest dobra metoda kija i marchewki. Np. może zbierać punkty za każde mycie ząbków. Jak uzbiera 20 pkt to dostanie swojego ulubionego batonika czy ciasteczko. Tak proszę mu nie dawać tych smakołyków.
Nie jestem ekspertem w sprawach dzieci. Ale znam fizjologię naszego mózgu-ośrodki nagrody i kary, pewne mechanizmy działają;)

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Dokładnie tak jak pisze koleżanka... To ma być zabawa ;-) Zgadza się - pasta powinna nie zawierać fluoru, przykładem jest ajona. Odradzam całkowicie dawanie dzieciom dokładnie tych samych past, z których wy korzystacie.

Odnośnik do komentarza

Ajona jest ok, pomaga, z czasem zęby miałam coraz ładniejsze - w zasadzie wystarczy zadbać o odpowiednie szczotkowanie. Właśnie w taki sposób u mnie zaszły te zmiany i po prostu z czasem było coraz lepiej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...