Skocz do zawartości
Forum

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej


Gość Kobieta w czerni

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Kobieta w czerni

Witam,
3 miesiące temu odeszła moja córka. Miała niecały miesiąc. lekarze stwierdzili zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Chciałabym się dowiedzieć, ponieważ wyczytałam, że to mogło mieć wpływ na to czy kilkukrotne poronienie może powodować ten zespół.? Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza

Witam,

Wciąż prowadzone są badania, które mają na celu wyjaśnienie przyczyny śmierci łóżeczkowej. Istotne okazują się tzw. "anomalie serotoninowe". U 75% dzieci zmarłych na ten zespół zauważono, licznie nieprawidłowości w pniu mózgu związane z serotoniną. W pniu mózgu znajdują się ważne ośrodki m.in ośrodek oddychania, ośrodek regulujący pracę serca, ciśnienie tętnicze, temperaturę organizmu, metabolizm itd.. Serotonina w pniu mózgu pomaga w "nieświadomym"(podczas snu) regulowaniu czynności oddychania i innych zautomatyzowanych czynności.
Zauważono także, że śmierć łóżeczkowa występowała znacznie częściej u dzieci śpiących na brzuchu. Najnowsze zalecenia każą dziecko kłaść na plecach co o 50% zmniejszyło występowanie tego zjawiska.
Ostatnie doniesienia wskazują, iż w proces ten zaawansowane są dwa ośrodki mózgu, które kontrolują przełykanie i oddychanie w sposób kontrolowany. Więcej możesz przeczytać w naszym artykule: "Przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej"

Wcześniejsze poronienia są czynnikiem ryzyka, choć ja osobiście nie uważam tego czynnika(nie mam jasnych dowodów).
Wciąż prowadzone są liczne badania, które mam nadzieję wyjaśnią nam cały mechanizm powstawania oraz skuteczne sposoby zapobiegania, które jeszcze bardziej zmniejszą śmiertelność z tego powodu.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...