Forum Ciąża i dziecko

Częste mruganie u dziecka

~36Hogata

~36Hogata

Witam,
Moja córka ma lat 7 i bardzo często mruga oczami. To wydaje się śmieszne ale tak nie jest. Zazwyczaj jest tak, że najpierw raz mocno zaciśnie powieki, a potem kilka razy bardzo szybko. Zdarza się jej to bardzo czesto. Byłam z nią u okulisty to powiedział ze oczy sa w porżadku tylko może ma za mało łez i może dziecko ma uczucie suchego oka. Kupiłam takie kropelki do oczu ale nie zauważyłam jakiejś poprawy. Od czego to może być?

Lek. Piotr Raganowski

Lek. Piotr Raganowski

Odpowiedź eksperta

Witam Panią,

Przyczyn częstego mrugania oczami może być wiele. Proponuję Pani kupić w aptece jakieś krople do oczu dla dzieci i zakraplać. Także ograniczyć czas spędzany przed telewizorem lub komputerem.
Proszę zapewnić jej także dobre oświetlenie podczas czytania oraz odrabiania lekcji.
Jeżeli to nie pomoże, trzeba będzie szukać innych przyczyn m.in. może to być tik nerwowy, jakaś alergia(ale wówczas śluzówki będą przekrwione i będą temu towarzyszyły inne objawy) itp.

Pozdrawiam Piotr

83776 lek-piotr-raganowski Mężczyzna, 29 lat, Stalowa Wola
~stara-baśń

~stara-baśń

albo nawilza suche oczy, przemeczone od tv czy komputera bo mruganie ma na celu nawilzanie oka, albo faktycznie tik nerowy ale wydaje mi sie ze bardziej wysuszenie oczu moze zbadajcie sie u okulisty moze okulakri beda potrzebne

~36Hogata

~36Hogata

ale ja kupiłam takie krople do nawilżania i nie bardzo to dziala

Panda

Panda

to najlepiej do okulisty, zeby sprawdzil czy jest to problem okulistyczny czy psychologiczny jesli mrugajac zaciska np mocno oczy to mozliwe ze psychologiczny

229 panda Kobieta, 36 lat, Katowice
pink elephant

pink elephant

psychologiczny to pewnie by mocno zamykal oczka zaciskal a jak mruga to moze po prostu ma za malo nawilzone oczy najlepiej to zbadac zapytaj czy go nie pieką i czy wie ze czesto mruga

84373 pink-elephant Kobieta, 29 lat, Złocieniec
~Gwieździsta

~Gwieździsta

moim zdnaiem to może być na tle nerwowym.Może dziecko się czegoś boi albo ma jakieś problemy, tiki albo coś podobnego?

Tarja

Tarja

Hogata, ja bym powtórzyła badania u okulisty, aby upewnić się, że pod tym kątem jest wszystko w porzadku, jeśli drugie badania potwierdza, że wszystko jest w porządku, jest to prawdopodobnie tik nerwowy, zaciska mocno powieki kiedy jest tik, a potem mruga kilka razy alby nawilzyć oko po mocnym zaciśnięciu. Zauwaz w jakich sytuacjach to się dzieje czy się nasila np. w chwilach stresowych dla niej, czy zdarza jej się o tym zapomniec i nie robić tego np. podczas oglądania telewizji, a czy zdarza jej się to częściej np. podczas odrabiania lekcji itp. Poobserwuj dziecko i zauwaz co może ją stresowac, dziecko ma 7 lat więc niedawno chyba poszła do szkoły - może to jest na tle szkoły, może córka jest ambitna, stresuje się i stąd tiki nerwowe. Porozmawiaj z wychowawczynią czy zauwazyła takie zachowanie. Jesli tak, możliwe, że ma to związek ze szkołą. Możesz pójść z dzieckiem do psychologa ale o ile mi wiadomo, nie ma konkretnej metody na leczenie tików nerwowych na ogół nie zwraca się na nie uwagi, dba się o spokój dziecka, żeby się nie stresowało, możecie wspólnie odrabiac lekcje, rozmawiaj ją, że szkoła jest fajna że nie ma się co denerwować itp. Nie zwracaj jej uwagi, że zaciska oczy i żeby tego nie robiła itp., bo skutek może być odwrotny do zamierzonego. Dziecko robi to nieświadomie, więc jak będziesz jej zwracała uwagę, to nie dość, że będzie się stresowała tym, że to robi, to jeszcze tym, że zauwazysz i zwrócisz jej uwagę, to będzie powodowało jeszcze większy stres i dodatkowe tiki, także obserwuj dziecko, mysle ze z czasem to przejdzie.

--

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

83914 tarja Kobieta, 27 lat, Rzeszów
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij