Skocz do zawartości
Forum

Zespół Tourette'a u dziecka


Gość Malowinka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Malowinka

Mój syn ma 10 lat i od 5 lat leczy się na zespół Touretta. Jak tylko lekarze zdiagnozowali tę chorbe, byłam załamana, ale potem jakoś przywykłam. Szkoda tylko że problemem jest społeczeństwo, które nie rozumie tej choroby. Michał przeklina i ma tiki złożone. Czasami jak się postara to potrafi wytrzymać bez przeklinanie i tików, ale potem musi się ,,wytkikać” tak jakby musiął rozładować napięcie i te tiki. Michał był leczony wieloma lekami, bez większych rezultatów. POrzyjmował między Haloperidolu, Xanax, Thioridazin, Relanium, Promazin, Hydroxyzynę, Ignatię, Anafranil. Od 1,5 roku syn bierze Valdispert oraz Rispolept. Przeklinnanie zostało tylko tiki tak jakby zmniejszyły swoje nasilenie. Chciałabym się bardzo dowiedzieć jak poradzić sobie z tym przeklinaniem albo pomóc mu jakoś, może są jakieś terapie inne leki?

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Oczywiście są terapie mające na celu ograniczenie tików i koprolalii. Najczęściej stosuje się techniki behawioralne, których celem jest wytworzenie u dziecka nowych zachowań poprzez zastosowania wzmocnień pozytywnych.
W terapii tików najczęściej stosuje się:
- metoda wytężonego powtarzania tików - wielokrotne, świadome powtarzanie tików, z krótkimi okresami przerwy
- ćwiczenia w kontrolowaniu tików i systemy nagradzania zachowań pożądanych - polegają np. na chwaleniu i zwracaniu uwagi na dziecko, gdy nie ma ono tików oraz na niezwracaniu uwagi, kiedy tiki występują
- metody kalendarzykowe - notowanie momentów i sytuacji, w których występują tiki. Cel tej metody to rozpoznawanie sytuacji, które mogą nasilać tiki
- odwracanie nawyków - polega na rozpoznawaniu odczuć bezpośrednio poprzedzających wystąpienie tiku (stosuje się w tym celu trening z lustrem) i poszukiwanie czynności, którymi można go zastąpić
- opóźnianie tików - wydłużanie czasu do momentu "wykonania" tiku.
Jest to tylko kilka metod. Warto byłoby skorzystać z pomocy psychologa, żeby wybrał technikę najbardziej odpowiednią dla Pani syna.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam. Jestem mamą 11 latka Nikodema.Piszę na forum ponieważ jestem bezradna ,od 4 miesięcy syn ma tiki wokalne jak i ruchowe .Byłam z synem u 5 nekrologów wszyscy stwierdzili że z dzieckiem jest wszystko ok  weź głowy nie wykazało żadnych odchyleń. Psychiatra też nie widzi nic złego u syna twierdzi, że jest to okres dojrzewanie mogę doraźnie podawać hydroksyzyne i po 3 krople haloperidor .Nie ma poprawy dalej ma tiki wokalne .Nie wiem gdzie mogę jeszcze się udać  .

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...