Skocz do zawartości
Forum

Dni płodne po okresie


Gość ex...em

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dobra_rada

Mysle, że na podobną odpowiedź czekają tysiące kompletnie nieuświadomionych młodych kobiet oraz pewnie jeszcze bardziej nieuświadomione grono ich partnerów...

Otóż...

Nie ma najmniejszego sensu podawac wyliczanek do procesu biologicznego, z tego względu, że procesy biologiczne charakteryzuja się duża zmiennością, zależną od jeszcze większej liczby czynników.

Dni płodne u kobiety związane sa z jajeczkowaniem (owulacją), która teoretycznie występuje ok. (zwróć proszę uwagę, że już w rozważaniach teoretycznych pojawia się enigmatyczny zwrot "około") 14 dni przed kolejna miesiączką. Dni płodne występują na kilka dni przed i na kilko po owulacji. Jednak nigdy tak naprawde nie można byc na 100% pewnym, że kolejna miesiączka sie nie opóźni, chociażby z tak codziennego powodu jak stres. A wtedy i owulacja będzie w innym terminie. Weźmy też pod uwage występowanie śluzu w drogach rodnych kobiety, który potrafi przechowac plemniki do czasu, aż będa dni płodne. Dlatego jesli już ktoś ma ochotę polegac tylko i wyłącznie na naturalnych metodach planowania rodziny to kobieta musi bardzo uwaznie obserwować swoje ciało i to codziennie. Powinno się codziennie o tej samej porze (rano po przebudzeniu) mierzyc temperature w pochwie, obserwowac pojawiający sie i zmieniający się w ciągu cyklu śluz. Można również zaobserwować, że przy podwyższonej temperaturze i gęstym śluzie ma się równiez inne dolegliwości, charakterystyczne dla danej osoby, a później łączyc te dolegliwości z okresem płodnym. To zagadnienie jest naprawde skomplikowane/rozbudowane i zawiera wiele podpunktów.

Odnośnik do komentarza

Witam,

Wszystko zależy od długości cyklu miesiączkowego. Przy krótkim cyklu miesiączkowym, nawet dni krwawienia menstruacyjnego mogą być płodne. Tak jak pisała koleżanka wyżej, cykle miesiączkowe charakteryzują się dużą zmiennością i zależą od wielu czynników m.in. diety, stresu, wysiłku fizycznego.
Trzeba wnikliwie obserwować codziennie swój organizm aby z pewnym prawdopodobieństwem określić dni płodne. Nawet pomiary kilku czynników takich jak: temperatura ciała, przejrzystość śluzu, twardość szyjki-nie dają 100% pewności, że dany dzień nie jest dniem płodnym. Chyba, że przestrzegasz bardzo skrupulatnie metod objawowo-termicznych to wskaźnik Pearla wynosi wówczas 0,1-0,9. Przy typowym użyciu tej metody wskaźnik Pearla może wynieść nawet 7,5 tzn. 7 kobiet na 100 zajdzie w ciąże przy stosowaniu tej metody przez rok.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...