Skocz do zawartości
Forum

Czy to konflikt serologiczny?


Gość Deanerys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Deanerys,
Kochana
Już Ci mówię na czym to wszystko polega.
Każdy z nas dziedziczy po swoich rodzicach grupę krwi. Do konfliktu serologicznego dochodzi najczęściej, jeżeli kobieta ma czynnik Rh- a dziecko ma czynnik Rh+.
Co to jest ten magiczny Rh??
Jest to czynnik występujący na powierzchni błony komórkowej erytrocytów- występujący u 85% populacji- jego nazwa wzięła się od słowa Rhesus, ponieważ układ ten został wykryty po raz pierwszy u małp Rezusów.
Do konfliktu serologicznego w układzie Rh dochodzi gdy kobieta ma czynnik Rh- a dziecko Rh+, czyli u dziecka jest ten czynnik na błonie komórkowej erytrocytów a u matki nie ma. Dziecko wówczas dziedziczy czynnik od ojca, który jest Rh +.
Jeżeli dojdzie u takiej kobiety do zmieszania krwi dziecka z jej krwią to dochodzi do produkcji przeciwciał matki, które w konsekwencji mogą atakować poprzez naczynia pępowinowe erytrocyty płodu i prowadzić do jego niedokrwistości, niedotlenienia a nawet obumarcia i poronienia. Częściej dochodzi do takiej sytuacji przy drugiej ciąży, gdy są już obecne w organizmie matki przeciwciała.
Skoro Ty masz krew Rh+ i dziecko będzie miało Rh+ to nie dojdzie do konfliktu. Podobnie jeżeli Twoje dziecko będzie miało Rh- to również nie dojdzie do konfliktu w układzie Rh.
Rzadko są opisywane konflikty w innych układach między matką a dzieckiem ale są to przypadki kazuistyczne.
Myślę, że odpowiedziałem wyczerpująco??

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

dziękuję za odpowiedź ale mam mam jeszcze jedno pytanie czy możliwe jest aby dziecko odziedziczyło czynnik rh- po ojcu. Bo wtedy była by sytuacja że ja bym miała czynnik rh+ a dziecko -.I czy wtedy jeśłi nasza krew się zmiesza to dziecko nie będzie produkować przeciwciał przeciwko mojej krwi?

A dragon whisper her name,
on the east.
You win, or you die.

Odnośnik do komentarza

Witam Deanerys,

1.czy wtedy jeśłi nasza krew się zmiesza
> to dziecko nie będzie produkować przeciwciał przeciwko
> mojej krwi?

Dziecko nie będzie produkować przeciwko Twojej krwi przeciwciał ponieważ płód posiada przeciwciała od matki. Noworodek 2 miesiące po porodzie dopiero zaczyna produkować przeciwciała w klasie IgG na większą skalę.

Nawet zgodność w układzie Rh nie wyklucza choroby hemolitycznej, ponieważ bardzo rzadko może dojść do niezgodności w innych układach: ABO, Kell, Duffy, MNSs. Ale tak jak już pisałem są to bardzo rzadkie przypadki.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...