Skocz do zawartości
Forum

W którym tygodniu można rozpoznać ciążę bliźniaczą?


Gość krisq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Krisq,
Rozpoznanie ciąży bliźniaczej jest już możliwe podczas badania USG w 6 tygodniu ciąży liczonej od ostatniej miesiączki.
W początkowym okresie także bez trudu możemy określić czy uwidocznione zostały dwa oddzielne pęcherzyki ciążowe (ciąża dwukosmówkowa), czy też jeden pęcherzyk z więcej niż jednym zarodkiem (ciąża jednokosmówkowa).
Określenie tych cech jest bardzo istotne dla dalszego rokowania ciąży, albowiem sama ciąża wielopłodowa, jest ciążą o nieco podniesionym ryzyku.
Po 10 tygodniu rozpoznanie kosmówkowości jest nadal możliwe-za pomocą objawów w usg tzw. tau i lamda. Myślę, że nie będę dokładnie mówił Ci na czym polegają te objawy:)
Niestety czasami zdarzają się artefakty i to co wydaje się na drugim płodem okazuje się krwiakiem lub często z powodu wad może dojść do obumarcia jednego z płodów i wchłonięcia.
Także czasem są przypadki że lekarz dopiero w II lub nawet III trymestrze określi dokładnie liczbę rozwijających się płodów.

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

a czy to prawda, że jak ma się bliźniaki, to jeden z nich może być słabszy i np. jest ryzyko, że będzie chory? bo mojej mamy kolezanka jest w ciąży właśnie z bliźniakami i ona sie boi żeby jedno nie było chore albo jakies słabsze.

ja bym chciała mieć bliźniaki, ale w mojej rodzinie nie ma ich niestety :(

Nawet cień przyjaciela starczy by uczynić człowieka szczęśliwym.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...