Skocz do zawartości
Forum

Ośmiolatek nie chce spać sam


Gość Paulina__K.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paulina__K.

Mam problem z moim synem. Dawid ma 8 lat i nie chce spać sam. Wcześniej takie coś się nie zdarzało, spał sam od 3 roku życia aż do teraz, ale od 2 miesiecy nie chce spac sam. Zauwazylam ze jest nerwowy wieczorem placze, jak go zostawiamy w pokoju, to i tak przychodzi do nas, jak z nim zasypiamy to znowu trzyma mnie albo meza za reke zeby wiedziec ze jestesmy. Nie wiem dlaczego tak sie dzieje. Nie robilismy zadnych zmian w pokoju ani nic nie przeprowadzalismy sie, jedyna zmiana, to taka ze w pazdzierniku zmienil klase, chodzi do tej samej szkoly ale inna klasa. Czy to moze miec jakis wplyw?

Odnośnik do komentarza

Może miec wpływ. Dziecko jest zestresowane, płacze, trzyma Was za rękę i chce spać z Wami, bo najwyraźniej czegoś się boi lub coś go stresuje, niepokoi. Źródłem może być zmiana klasy. Do tej pory dziecko żyło w gronie rówieśników, których znało. Teraz poszło do innej klasy, nie zna nikogo, a dzieci siebie nawzajem tak. Jest obcy dla nich a oni są obcy dla niego. Możliwe, że czuje się osamotniony. Jeśli jest nieśmiały może mieć trudności z asymilacją wśród dzieci, które są już zaprzyjaźnione ze sobą. To właśnie sprawia, że wieczorem chce być z Wami, nie chce spać sam, bo czuje się samotny i wyobcowany. Powinniście zapytać wychowawczyni jakie są jego relacje z dziećmi w klasie. Jeśli stoi z boku, dobrze by było to zmienić. Możesz zaproponować synowi, żeby zaprosił jakiegoś kolegę do domu, żeby się zapoznali, może któreś dziecko z klasy mieszka niedaleko Was i mogliby chodzić razem do szkoły? Porozmawiaj z synem czy lubi tą klasę czy chciałby coś zmienić itp. Staraj się rozmawiać w ten sposób, aby dojść do punktu, który mógłby wskazać problem, np. czy koledzy w klasie są fajni czy ich lubi, czy fajnie im się gra na wfie itp. Jeśli któraś z odpowiedzi nie będzie pozytywna i jednoznaczna można w tym kierunku dopytywać. Możliwe, że jest to wlaśnie stres związany z nową klasą, nowymi osobami, ale może też wynikać z tego, że mógł nie zostać zbyt miło przyjęty w nowej klasie, ktoś mógł mu powiedzieć coś przykrego i to w nim tkwi, nie potrafi uporać się z emocjami i jest zestresowany, a kładać się spać wie, że jutro ponownie będzie musiał przekroczyć próg szkoły. Porozmawiaj z nim, aby opowiedział o swojej klasie. Poproś aby narysował kilku swoich kolegów. Porozmawiaj też z wychowawczynią czy nie zaobserwowała czegoś niepokojącego. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Gość Złośliwa

możecie też dawać mu jakieś małe nagrody za to że prześpi całą noc we własnym łózko. żeby nie stracić majątku, możecie przyznawać mu punkty na jakiejś tablicy wywieszonej w widocznym miejscu i raz na tydzien jak uzbiera ileś tam punktów coś mu sprezentować.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...