Skocz do zawartości
Forum

Kiedy jest za późno na kwas foliowy w ciąży?


Gość Anonim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moja przyjaciółka dowiedziała się, że jest w ciąży, kiedy była w trzecim miesiącu. Teraz martwi się, że nie przyjmowała kwasu foliowego od początku ciąży. Czy jest już za późno na przyjmowanie tej witaminy?

Odnośnik do komentarza
Gość Rozalinda32

Oczywiście, najlepiej byłoby, gdyby twoja przyjaciółka zaczęła brać kwas foliowy jeszcze przed zajściem w ciąże, przynajmniej na trzy miesiące przed. Każda kobieta, która planuje ciążę powinna przyjmować profilaktyczną dawkę kwasu foliowego, czyli 0,4 mg dziennie. Jeśli nawet kobieta nie planuje ciąży (blisko połowa poczęć w Polsce jest nieplanowana), a współżyje, także powinna przyjmować kwas foliowy (w dawce 0,4 mg). Jeśli twoja przyjaciółka jest już w trzecim miesiącu ciąży, może zacząć przyjmować kwas foliowy, ale dawkę należałoby uzgodnić z ginekologiem. Zwykle do końca pierwszego trymestru przyjmuje się kwas foliowy w dawce 0,4-1 mg dziennie. Niekiedy zaleca się go także w drugim i trzecim trymestrze w ramach profilaktyki anemii. W rodzinach z obciążonym wywiadem, takich, w których urodziły się już dzieci z wadami cewy nerwowej, zaleca się zwiększenie dawki kawsu koliowego do 4 mg na dzień. Większa dawka kwasu foliowego potrzebna jest także przyszłej mamie, która przyjmuje leki przeciwpadaczkowe lub chorej na cukrzycę.

Odnośnik do komentarza

Za późno chyba nie jest nigdy, ale wiadomo, ze im wczesniej zacznie sie go brać. Ja zaczęłam jak tylko dowiedziałam się o ciąży. Na początku sam kwas foliowy, a potem na pierwszej wizycie lekarz mi powiedział, ze lepiej już brać taki zestaw z kwasem foliowym, dha, witaminą D, magnezem i jodem, bo to równie ważne składniki, a niełatwo dostarczyć je samą dietą. Kupiłam sobie wtedy mama DHA i brałam je już do końca ciąży.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...